فتوای جدید یك متفكر اسلامی به نام "جمال البنا" از كشور مصر در خصوص حلال بودن بوسه بین دختران و پسران جوان" در اماكن عمومی بحث و جدال گسترده ای را در بین مجامع علمی و دینی مصر ایجاد كرده است.
یكی از بزرگان دانشگاه الازهر و رئیس سابق بخش فتوای این دانشگاه بوده است به شدت به البنا اعتراض كرده و گفت: این گفتار سبب نشر فحشا و مسائلی كنترل ناپذیری خواهد شد... .ه گزارش پارسینه به نقل از العربیه؛ "البنا" درباره جواز حلیت بوسه بین دختران و پسران جوان در شبكه ماهواره ای الساعه با بیان این دلیل فتوا داد كه، (بوسه بین دختران و پسرانی كه با یكدیگر ازدواج نكرده اند) از سستی بشر است. در اسلام این مسئله ضمن "اشتباهات" وارد شده است. این اشتباهات، گناهان كوچكی هستند كه با كارهای نیك از بین می روند.

وی همچنین به با اشاره به فتوای خود به العربیه گفت: به ما واجب است كه نسبت به واقعیتی امكان تجاهل به ان در این عصر فعلی نیست شناخت پیدا كنیم. در واقعیت این عصر كنونی، بسیاری از دختران پسران جوان توانایی ازدواج را ندارند. این درحالی است كه آنان در شرایطی هستند كه بسیاری از عوامل خارجی كه باعث تحریك غریزه جنسی می شود بر ایشان سایه گسترانده است. غریزه جنسی ای كه خداوند در انسان بنا نهاده است.

وی مدعی شد: ما نباید این مشكل را دست كم بگیریم و كوچك بدانیم. فلا یكلف الله نفسا إلا وسعها، و این فتوا به معنای دعوت به فساد نیست. البنا همچنین بالا رفتن سن ازدواج، زیاد شدن مشكلات آن و بیكاری را از مسائلی عنوان كرد كه باعث این گناهان كوچك مثل بوسه زدن است، می شود.

برخی از علمای الازهر البنا را متهم به انتشار فحشا از طریق این فتوا كرده و خواستار برگشت وی از این نظر شده اند. جمال قطب كه یكی از بزرگان دانشگاه الازهر و رئیس سابق بخش فتوای این دانشگاه بوده است به شدت به البنا اعتراض كرده و گفت: این گفتار سبب نشر فحشا و مسائلی كنترل ناپذیری خواهد شد.
گفتنی است صدور فتاوی جنجال برانگیز از سوی مركز الازهر كه عمدتا با قصد سازگاری بین دین و دنیای جدید صورت می گیرد، اخیرا افزایش خاصی پیدا كرده است، بطور مثال اخیرا دكتر عزت عطیه استاد و رئیس بخش حدیث در دانشگاه الازهر گفته بود كه برای جلوگیری از خلوت یك زن و یك مرد نامحرم در محل كار، "زن می تواند به همكار مرد خود شیر بدهد تا آنها باهم محرم شوند.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 9 آذر 1388    | توسط: h s    | طبقه بندی: عمومی،     | نظرات()