از همان روزهای ابتدایی نیم فصل اول مسابقات کاملا محسوس بود که ادامه روند اتفاقات و حوادث لیگ هشتم جنجال‌های بی‌ارزش و حاشیه‌هایی را در پی خواهد داشت که نتیجه آن تضعیف فوتبال ملی کشور و جایگزینی نگاه‌های احساسی و شعاری به‌جای نگاه کارشناسی خواهد بود.
این اتفاقات تنها تیراژ روزنامه‌های ورزشی را بالا خواهد برد و یا حداکثر تعداد بینندگان برنامه عادل فردوسی‌پور را افزایش خواهد داد، که تنها نتیجه آن هم کسب درآمد بیشتر صداوسیما از راه پیام‌های بازرگانی و مخابرات از طریق درآمد اس‌ام‌اس‌هاس میلیونی این برنامه است.
در این میان اما باشگاه‌های پرسابقه و مردمی چون ابومسلم خراسان در مشکلات مالی شدید دست و پا می‌زنند و با حاشیه‌های اعصاب خردکن خود تنها جیب همان مطبوعات ورزشی، صداوسیما و مخابرات را پر و پیمان می‌کنند.


 

منشور اخلاقی
قبل از شروع لیگ برتر فوتبال، بحثی به نام منشور اخلاقی ذهن اهالی فوتبال را در سراسر کشور به خود مشغول کرد و حتی با توضیحات فراوان مسئولین فوتبال باز این مسئله برای فوتبالدوستان حل نشد.
اما بعد از محرومیت حنیف عمران زاده و نیکبخت واحدی کم کم به ماهیت و مفاد این منشور پی برده شد و مشخص شد این آئین‌نامه مربوط به تمام وقایع و حوادثی است كه در طول فصل برگزاری مسابقات در اردوهای آمادگی، تمرینات، در روز برگزاری مسابقه و در درون استادیوم ورزشی و بیرون از آن (تماشاگران وبازیكنان، مربیان، مدیران و گروه سرپرستی) تا زمان تخلیه استادیوم و رفتار اخلاقی گروه فوتبال باشگاه در محیط باشگاه، اردو، تمرین و ... را شامل می‌شود.
هدفی که سازمان لیگ از این آئین‌نامه مشخص کرد این گونه بود: اتفاق نظر در تعریف فرهنگ و ایجاد زمینه لازم برای بسط و گسترش فرهنگ غنی اسلامی ایرانی در ورزش پرطرفدار فوتبال با همكاری و تعامل اهالی فوتبال خواهد بود.
البته این منشور موافق و مخالفان بسیاری نیز داشت و انتقاد اصلی مخالفان ورود منشور اخلاقی به زندگی خصوصی افراد بود.
 
درگیری واعظ آشتیانی و قلعه نوعی
پس از قهرمانی استقلال در لیگ هشتم واعظ آشتیانی مدیر عامل استقلال عنوان کرد که دیگر قصد همکاری با قلعه نوعی را ندارد و استفلال فصل جدید را با مربی جدید آغاز خواهد کرد.
این سرآغاز درگیری های این دونفر بود و بعد از پیوستن قلعه نوعی به سپاهان بازهم ادامه پیدا کردو روابط عمومی باشگاه فولاد مبارکه سپاهان در بیانیه ای نسبت به مصاحبه ها و موضع گیری های مدیر عامل باشگاه استقلال تهران علیه امیر قلعه نوعی سرمربی تیم فوتبال سپاهان به واعظ آشتیانی هشدار داد و عنوان کرد در صورت تکرار موضع گیری و مصاحبه های آقای واعظ آشتیانی علیه سرمربی تیم فوتبال سپاهان به تذکر و هشدار اکتفا نخواهیم کرد و پاسخ مان محکم و قاطع خواهد بود.
اما بالاخره این در گیری ها با سفر واعظ آشتیانی به مکه مکرمه و کسب حلالیت از قلعه نوعی حداقل برای مدتی به پایان رسید.
 
مشکلات ابومسلم
ابومسلم خراسان تنها نماینده این استان و شهر مشهد جزو تیمهایی بود که در لیگ هشتم در آخرین لحظات از سقوط به دسته پایین‌تر نجات یافت.
این انتظار از مسئولین استان خراسان می‌رفت که بعد از سقوط پیام تمام تلاش خود را برای موفقیت ابومسلم در فصل جدید به کار برند اما نه تنها این کار صورت نگرفت بلکه با شروع لیگ شاهد شکست های پی‌در‌پی ابومسلم بودیم.
از این رو بعد از دستور رئیس جمهوری به وزیر صنایع مبنی بر حل مشكلات باشگاه ابومسلم و تشکیل کمیته 5 نفره برای بررسی مشکلات روند حرکتی این تیم کمی بهبود یافت که تغییرات صورت گرفته در نیم فصل دوم نمود بیشتری خواهد داشت.

انصاری فرد و پرسپولیس
پیش از آغاز فصل وقتی خبر ابقای عباس انصاری‌فرد در پست مدیرعاملی پرسپولیس به گوش رسید همه منتظر آغاز تغییرات بزرگ در این باشگاه شدند.
انصاری‌فرد در مقام مدیرعامل پرسپولیس وارد مذاکرات جدی با گزینه‌های خارجی برای مربیگری تیم شده اما بعد از مدت زمانی طولانی بالاخره کرانچار به عنوان سرمربی این تیم انتخاب شد.
جدایی کریمی و نیکبخت واحدی از دیگر اقدامات ضرب الاجلی انصاری فرد بود به طوری که علی کریمی بعد از جدایی عنوان کرد دوست داشتم در پرسپولیس بازی كنم ولی انگار دوست داشتن من اهمیتی نداشت و مدیر عامل پرسپولیس مدام بهانه‌جویی كرد تا من در این تیم نباشم. از سوی دیگر نیکبخت هم اشاره کرده بود که به لطف آقای انصاری فرد موفق به حضور دوباره در پرسپولیس نشده است.
بالاخره بعد از کش و قوس های فراوان بعد از برگزاری مسابقه دربی انصاری فرد از کار برکنار شد و حبیب کاشانی به عنوان سرپرست پرسپولیس معرفی شد.

تاخیر در پخش پربیننده‌ترین برنامه ورزشی
پس از شروع لیگ نهم همه اهالی فوتبال منتظر پخش برنامه نود بودند اما این برنامه در مسابقات ابتدایی فصل پخش نشد و بدون شک جای خالی یک برنامه چالشی کاملا احساس می‌شد.
در زمان تعطیلی چندین هفته ای مسابقات لیگ برتر، دلایل مختلفی برای عدم پخش آن بیان می‌شد. اما به نظر می‌رسید دلیل عدم پخش برنامه نود آماده نبودن محتوا یعنی همان سیاست های برنامه بود نه آماده نبودن دکور.
بالاخره بعد از حرف و حدیث ها و شایعات زیادی که در مورد مخالفت با سیاست های فردوسی پور در این برنامه مطرح شد، مسئولان شبکه سوم از مجری جوان خود حمایت کرده و 90 طبق روال قبلی روی آنتن رفت.
 
دربی
قطار لیگ برتر بالاخره به ایستگاه هیجان رسیده بود و این برای طرفداران دوآتشه فوتبال یعنی لحظه‌شماری برای بازی‌ای بزرگ فصل، بازی که برنده یا بازنده‌شدن در آن برای هر دو طرف ماجرا ارزش زیادی داشت.
اما نتیجه این بازی هم مثل پنج مسابقه قبلی به تساوی رسید و باعث شد تماشاگران این تساوی ها را حاصل دخالت مدیران سیاسی در ورزش بدانند و با شعارهای اعتراض‌آمیز «فوتبال با سیاست نمی‌خواهیم» به پرتاب اشیا مختلف به داخل زمین اقدام كنند.
 
 ماجراهای علی کریمی و پرسپولیس
علی کریمی بازیکن فصل گذشته پرسپولیس با سر و صدای فراوان و نارضایتی طرفداران این تیم و در پی عدم موافقت انصاری فرد با تمدید قراردادش با 500 میلیون تومان به مدت یک فصل به استیل آذین پیوست .
این در حالی است که هدایتی مدیر عامل استبل آذبن اعلام کرده بود علی کریمی امانت پرسپولیس در استیل آذین است و هرگاه که او اراده کند راه بازگشتش به پرسپولیس هموار است. اما این قول و قرار در روزهای پایانی نیم فصل در پی درگیری های بین کاشانی و هدایتی کمرنگ شد .
این درگیری ها بعد از بازی تیمهای پرسپولیس و استیل آذین شدت گرفت و پیروزی استیل آذین در این بازی ناراحتی کریمی را در بر داشت و عنوان کرد خوشحال هستم كه برابر پرسپولیس گل نزدم و با تمام احترامی كه به مسئولان باشگاه استیل‌آذین دارم، متأسفم كه پیروز میدان شدیم.
 
داوری‌ها
طبق جدولی كه توسط كمیته داوران به فدراسیون فوتبال ارائه شد حقوق داوران لیگ برتر به خاطر حرفه ای بودن، 100درصد افزایش و سایر لیگ ها نیز با 30 درصد افزایش مواجه شد و این انتظار می‌رفت که کیفیت داوری ها بهبود یابد اما با گذشت هفته های ابتدایی لیگ اعتراضات به داوری ها افزایش یافت و پای رئیس فدراسیون فوتبال و نمایندگان مجلس در این زمینه باز شد.
افزایش اعتراض ها به داوری باعث شد تا کفاشیان از داوری ها انتقاد و اعلام کند داوران در چرخه بازی و کارشناسان داوری پس از پایان بازی باید دقت بیشتری کنندو باید با بحران های داوری بدرستی برخورد شود تا خللی در کارها وارد نشود
عنایت رئیس کمیته داوران نیز دلیل این اشتباهات را جایگیری های بد داوران،هماهنگ نبودن کمک داوران با داور و تمرکز نداشتن داوران عنوان کردو گفت به اصرار خانواده ام اگر این حواشی و بی حرمتی ها ادامه یابد این مسئولیت را رها می‌کنم..
 
کاشانی، انصاری فرد و هدایتی
انصاری فرد بعد از جدایی انصاری فرد از پرسپولیس و جایگزینی کاشانی اعلام کرد كه بركناری او مربوط به تلاش‌های پشت‌پرده كاشانی می‌شود و از همان ابتدا جریاناتی از سوی بعضی از لیدرها و همچنین روزنامه‌ها به وجود آمد تا برای ما مشكل‌تراشی كنند و همین باعث شد تا كار ما در باشگاه پرسپولیس به سرانجام نرسد.
مالک باشگاه استیل آذین و مدیرعامل سابق پرسپولیس در یک برنامه تلویزیونی مطالبی را علیه سرپرست سرخپوشان عنوان کردندو این به نوعی آغاز دعوای آنها بود.
جنگ پنهانی میان حبیب کاشانی و حسین هدایتی پیش از بازی پرسپولیس و استیل آذین به راه افتاد. هدایتی وقتی که رفت، برای اثبات پرسپولیسی بودنش خیلی بیشتر تلاش کرد غافل از اینکه کمی آن‌سوتر حبیب کاشانی در حال به کرسی نشاندن مخالفت خود با حضور دوباره حسین هدایتی در هیات مدیره باشگاه پرسپولیس است.
درگیری کاشانی و هدایتی از بحث علی کریمی به شورای شهر و ورزشگاه امام رضا(ع) کشید و پس از كش‌وقوس‌های فراوان در مورد واگذاری ورزشگاه امام رضا(ع) به باشگاه استیل‌آذین بالاخره نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران از لغو شدن قرارداد واگذاری ورزشگاه امام رضا(ع)به باشگاه استیل‌آذین خبر داد.
 
دوپینگ
در مسابقات پایانی نیم فصل بود که برخی از مربیان لیگ برتری بحث دوپینگ بعضی از بازیکنان تیمها را مطرح کردند.
مجید جلالی ناخواسته رهبر جریانی شد كه شاید به زودی آینده فوتبال ایران را تغییر دهد. او با طرح مسئله دوپینگی بودن برخی از بازیكنان لیگ ایران، كاری كرد كه برای اولین‌بار سایر مربیان هم چنین موضوعی را تأیید كنند و مسئولان لیگ را به فكر فروببرند.
این صحبت باعث شد تا باشگاه استقلال اهواز از جلالی شکایت کند و مربی فولاد خوزستان هم در دفاع از ادعای خود عنوان کرد با یك ضرب و تقسیم ساده به عدد 3276 بازیكنی می‌رسیم كه دراین 14 هفته برای 18 تیم لیگ‌برتری به‌ میدان رفته‌اند.از این تعداد تنها 14 بازیكن، یعنی 42/0 درصد كل بازیكنان تحت آزمایش قرارگرفته‌اند.آیا این عدد بیش از حد کوچک نیست؟
از سوی دیگر مایلی كهن در اظهارنظرش ماجرای دوپینگ را به تیم خودش كشانده و از كمیته مبارزه با دوپینگ تقاضا كرده كه نظارت بیشتری روی لیگ برتر داشته باشد . وی اظهار کرد من به بازیكنان خودم هم شك دارم! بعضی از آنها در تمرینات فوق العاده هستند اما در روز بازی نشانی از آمادگی ندارند. البته برعكس این قضیه هم صادق است. بنابراین قصد اتهام زدن به تیم های دیگر لیگ را ندارم و از فدارسیون فوتبال می‌خواهم تكلیف مرا با بازیكنان خودم مشخص كند.
 
درگیری قلعه‌نوعی و مایلی‌کهن
بازار داغ بیانیه‌ها و جوابیه‌ها بین قلعه‌نوعی و مایلی‌‌کهن از روزهای پایانی لیگ هشتم آغاز و بعد از مدتی سکوت این بار در روزهای پایانی نیم فصل خبر اول حاشیه‌های کشور شد.
حرف‌های نه چندان مناسب مایلی‌کهن در بیانیه‌هایش باعث شد امیر قلعه‌نویی سرمربی تیم فوتبال سپاهان از محمد مایلی‌كهن سرمربی تیم فوتبال سایپا به كمیته انضباطی فدراسیون شكایت کند.
ماجرای درگیری‌های محمد مایلی‌کهن و امیر قلعه‌نویی گویا پایانی ندارد و در نیم فصل دوم نیز احتمالا شاهد بیانیه‌ها و شکایت‌های آنان خواهیم بود.


نوشته شده در تاریخ شنبه 7 آذر 1388    | توسط: h s    | طبقه بندی: ورزشی،     | نظرات()