افشین قطبی می گوید : "برای این فر هنگ در كشور متاسفم كه ما یك تیم اروپائی را بردیم آنگاه شما از من می پرسید كه چرا دستیار ایرانی انتخاب نمی كنم." شاید مشكل از خود ما است كه فردی چون افشین قطبی از بی فر هنگی به ستوه آمده است! آن روز اولی كه عادل فردوسی به یكباره گفت:"افشین قطبی فرهنگ جدیدی وارد فوتبال ما كرده" به طور حتم نمی دانست كه شنونده این گفته شاید در اندازه شنیدن این تعاریف نباشد.


آری! این فر هنگ نادرستی بود كه به یك باره مردانی چون دكتر اكرامی، دكتر برومند، مهندس حسین كلانی، دكتر زادمهر،دكتر احمد طوسی، دكتر بیژن ذوالفقار نسب، استاد پرویز دهداری،استاد مهاجرانی،حسن حبیبی و استاد صدقیانی  و مردانی چون علی دوستی مهر و جلالی ... را ندیده گرفتیم و به افشین قطبی لقب فرهنگ ساز دادیم!! آری این فر هنگ غلطی بود كه بسیاری از ما روزنامه نگار از جمله نگارنده در روزهای اول حضور قطبی  در ایران آنگونه از او پشتیبانی كردیم و حالا باید شاهد باشیم كه ایشان ما را متهم به بی فر هنگی می كند زیرا در یك كنفرانس مطبوعاتی از او پرسیده ایم كه آیا دستیار ایرانی انتخاب می كند؟ كه خود او بارها صحبت از تفحص در مورد آن داده بود.

آری این از بی فرهنگی و نادانی ما است كه تاكتیكی را كه افشین قطبی در تیم ملی مدعی آن است نمی توانیم بفهمیم و نمی دانیم چرا در این تاكتیك مدرن ایشان! یك هافبك چپ را دفاع چپ و یك دفاع چپ را مدافع راست می كنند!!  براستی بسیار بی فرهنگیم كه نمی دانیم چرا تیم ملی از دو مهاجم ( خلعتبری و مجیدی ) بعنوان هافبكهای پشتیبان تك مهاجم  سیستم خود بهره می برد؟ و این از بی فرهنگی ما است كه می بینیم مردان نا آماده ای چون عقیلی و رحمتی در یك بازی سطح پایین تداركاتی تا دقیقه 90 در زمین می مانند.

 آیا بی فرهنگیم كه از افشین قطبی نمی پرسیم اگر برد در برابر تیم ایسلند یك نتیجه بزرگ بوده و پیروزی بر یك تیم اروپائی است پس چرا زمانی كه از باخت خفت بار تیم ملی در برابر بحرین صحبت می كنیم او می گوید نتایج بازیهای تداركاتی مهم نیست؟ بواقع بی فرهنگیم كه اجازه دادیم شخصی به ما وعده دروغین دهد و صحبت از حضور در جام جهانی و شناخت كامل از تیمهای كره جنوبی  و كره شمالی دهد آنگاه شاهد باشیم كه به رهبری او نه تنها به جام جهانی نرویم بلكه قرار داد او را تمدید كنیم.

 آری ما بی فرهنگیم كه به مربی كه تیمش یعنی پرسپولیس را در نیمه راه رها كرد و بعد صحبت از بی فرهنگی مردمان كشور و بی امكاناتی كشور و نا امنی و ناكارائی مدیران كه تحت اوامر آنها كار كرده و همچنان مشغول كار است، می كند  و بعد به یكباره در یك چرخش 180 درجه ای به ایران آمد و اعلام نمود كه گذشته ها گذشته و ما بی فرهنگان دیگر نباید در مورد آن صحبت كنیم.

آری ما بی فرهنگیم كه اجازه دادیم او بسیار راحت برای تمدید قرار دادش با پرسپولیس آنگونه شروط را بگذارد و مردانی چون  جرج آراندا وماته و ماركو و دی كارمو و یا این دو هلندی كه در تیم ملی هستند را به اسم بین المللی به  فوتبال ایران تحمیل كند و حتی از او نخواهیم كه اشتباه خود را بپذیرد. آری بی فرهنگی ما است كه با او قرار داد تركمنچای گونه در دور دوم حضور در پرسپولیس تنظیم كردیم ولی از او نخواستیم پس از امضای قرار داد در ایران بماند و تیمش  را با یارگیری و تمرینات مناسب قبل از فصل آماده كند.آری بی فرهنگی ما است كه تمامی گذشتگان فوتبال را نادیده گرفتیم و به قطبی القاب جنتلمن و امپراتور دادیم.

آری آقای قطبی!

حق با شما است. باید برای این فرهنگ حاكم بر فوتبال تاسف خورد. فرهنگی كه شما نیز جزئی از  آن هستید. در فوتبالی كه دو سر مربی سابق تیم ملی ایران یعنی قلعه نوئی و مایلی كهن این گونه همدیگر را خطاب كنند، در فوتبالی كه مدیرانی چون هدایتی و واعظ و انصاری فرد و... اینگونه برخورد های اجتماعی داشته باشند در فوتبالی كه برای سحر و جادو جریمه تعیین می  كنند در فوتبالی  كه بر روی سكوهایش چنین الفاظی گفته می شود در فوتبالی كه ناكار آمدانی چون مایلی كهن و قطبی و ... را باز هم به بازی بگیرند.

در فوتبالی كه ستارگان بزرگش نظیر خداداد عزیزی و كریمی ... این گونه بر خوردهای داشته باشند، در فوتبالی كه صحبت از فساد اخلاقی و مالی و اداری آن آنقدر زیاد و مشمئز كننده شده باشد كه هیچ قلمی قادر به نوشتن و هیچ حنجره توان گفتن آن را نداشته باشد در فوتبالی  كه هیچ چیزش جای خود نباشد باید هم بی فرهنگی معضل بزرگ آن باشد. اما از یاد نبرید شما بر اساس همین بی فرهنگی است كه بر مسند سرمربیگری تیم ملی ایران با كلی ادعا و شعار نشسته اید و تیم ملی را هدایت می كنید كه در بزرگترین پیروزی هایش البته بنا بر ادعای شما تنها 500 نفر حضور دارند. در فوتبالی كه دروغ و ادعا و پرخاشگری و بی تعهدی را القاب جنتلمن و بافرهنگ دهند جز این انتظاری نیست پس تاسف ما را هم بپذیرید كه در فوتبالی هستیم كه فرهنگ در آن مقوله ای نادیدنی است

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 2 آذر 1388    | توسط: h s    | طبقه بندی: ورزشی،     | نظرات()